Waste Freeo Oceans
Ana Sayfa Üye Girişi

Select language

Hakkımızda Faaliyetler Galeri Basın İletişim

Mutlu Balıklar Projesi ile Boğaz'da Temizlik Harekatı Başladı...!

WFO Türkiye / Mutlu Balıklar Lansmanı 3 Haziran 2012'de Büyükada / İstanbul'da gerçekleştirildi

17/11/2011 WFO İspanya lansmanı

08/11/2011 WFO Belçika lansmanı

18/10/2011 WFO Avrupa Parlamentosu'nda

12/09/2011 WFO ortakları bir araya gelme şansı buldu
Mutlu Balıklar Projesi ile Boğaz'da Temizlik Harekatı Başladı...!
PAGEV-PAGÇEV İLE BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ İŞBİRLİĞİ'nde;
"MUTLU BALIKLAR" Projesi yapıldı...
 
İstanbul Boğazı’nda temizlik harekatı başladı...
 
Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşıyoruz, ama denizlerimizi  ‘sorunsuz ve temiz’ olarak geleceğe emanet edebilecek miyiz? PAGEV-PAGÇEV; biz ‘sorumlu bir endüstri’nin temsilcileri olarak geleceğimizi düşünüyoruz ve temiz denizler ile ‘mutlu balıklar’ için varız diyor… Bu hedef doğrultusunda start alan “Mutlu Balıklar” projesi için PAGEV-PAGÇEV, Beşiktaş Belediyesi ile el ele verdi. Kuruçeşme Arena’dan başlayan temizlik harekâtı, imzalanan protokol çerçevesinde deniz yüzeyindeki atıkları toplamak üzere yaz ayları boyunca İstanbul Boğazı’nda devam edecek. 
 
 
Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı’nın (PAGEV) geri dönüşüm işletmesi PAGÇEV, sürdürülebilir temiz bir çevre hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor. PAGEV-PAGÇEV “sorumlu endüstri” misyonundan hareketle çok önemli bir projeye daha imza atıyor. “Mutlu Balıklar”…
 
İstanbul Kuruçeşme Arena’dan start alan “Mutlu Balıklar” projesi için PAGÇEV, Beşiktaş Belediyesi ile işbirliği yaptı. Proje ayrıca T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da destekleniyor. 
 
PAGEV’in de üyesi olduğu Avrupa Plastik İşleyicileri Birliği (European Plastics Converters - EuPC) tarafından Avrupa’da başlatılan Waste Free Oceans “atıksız denizler” hareketinin devamı niteliğini taşıyan “Mutlu Balıklar” projesi uluslararası bir boyuta da sahip. Bugüne kadar yapılan çalışmalar Avrupa’dan ABD’ye, Uzakdoğu-Hindistan’dan Ortadoğu-Afrika’ya kadar yayılmış durumda. 
 

Av yasağı ile birlikte uygulamaya geçirilen proje kapsamında, balıkçıların özel bir ağ ile deniz yüzeyini metal, cam, plastik gibi çeşitli atıklardan temizlemesi ve toplanan bu atıkların geri dönüşüm ile tekrar ekonomiye kazandırılması sağlanacak. Av yasağı sırasında yapılacak bu çalışmalar ile balıkçılara ek bir gelir kapısı açılacak. Geri dönüşümü mümkün olmayan atıklar ise çimento fabrikalarında yakıt olarak kullanılacak, böylece enerji tasarrufuna katkı yapılacak.
 
 
 “Mutlu Balıklar” projesinin açılış töreni; Waste Free Oceans hareketi için özel olarak geliştirilen ağın bağlandığı teknenin iskeleden hareketi ile başladı. Deniz yüzeyindeki atıkları temizlerken balıklara zarar vermeyecek şekilde tasarlanan ağ ile ilgili etkinlik öncesi Türk balıkçılara ağın kullanımı konusunda eğitim de verildi. Törene katılan konukların farklı bir tekne ile eşlik ettiği “Mutlu Balıklar” teknesinin Kuruçeşme Arena açıklarında deniz yüzeyinde topladığı atıklar sahile getirildi ve geri dönüşüme gönderilmek üzere bir vinç ile çöp konteynerine yüklendi.

 
“Mutlu Balıklar” projesinin start aldığı törende sırasıyla; PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı, WFO Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Başkanı Yavuz Eroğlu, WFO Eş Başkanı Bernard Merkx, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sebahattin Dökmeci ile Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar’ın projeye yönelik konuşmaları da yer aldı. Programında son anda bir değişiklik olduğundan dolayı etkinliğe katılamayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş'da gönderdiği mesajda projeye desteğini ve tebriklerini iletti.

 
PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı-WFO Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Başkanı Yavuz Eroğlu yaptığı konuşmada, ülkemizin hızla büyüyen lokomotif güçleri arasında yer alan plastik sektörünün, “sorumlu endüstri” misyonundan hareketle çevre konusunda üzerine düşeni yapmaya her zaman hazır olduğunu belirtti ve bu amaç doğrultusunda PAGEV olarak geri dönüşüm konusunda faaliyet gösterecek PAGÇEV’i kurduklarını sözlerine ekledi.

Mutlu Balıklar projesinin sürdürülebilir temiz çevre için önemli bir adım olduğunu söyleyen Yavuz Eroğlu, “Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşıyoruz ve denizlerimizi karasal atıklardan arındırmak için bu projeyi hayata geçirdik. Geçtiğimiz yıl ilk adımı Büyükada’da atmıştık ve bu yıl Beşiktaş Belediyesi ile işbirliği yaptık. Mutlu Balıklar etkinliğinin en önemli özelliği projeyi Avrupa’dan ülkemize taşımış olmamız. Zira denizlerdeki kirlilik maalesef sadece ülkemizin sorunu değil tüm dünya denizleri bu tehdidin altında. Proje kapsamında avlanma yasağı döneminde balıkçılarımızın deniz yüzeyindeki atıkları temizlemesini hedefliyoruz. Böylece kendilerine yeni bir kazanç olanağı da sağlayabileceğiz. Dolayısıyla proje ile en önemli kazanım çevre için olurken, aynı zamanda av yasağı döneminde balıkçılarımıza da ekonomik bir katkı sağlanmış olacak. Bugün başlattığımız temizlik hareketine ilk etapta Beşiktaş Belediyesi ile birlikte İstanbul’da devam etmek istiyoruz. Ancak hedefimiz ülkemizin kuzey, güney ve batısındaki tüm kıyılarına ulaşmak” diyerek sözlerini bitirdi.

 
WFO Eş Başkanı Bernard Merkx yaptığı konuşmada denizlerdeki atıkların yüzde 80’inin karasal atıklardan oluştuğunu vurgulayarak, Avrupa’da başlayıp Türkiye ve tüm dünyaya yayılan Mutlu Balıklar projesi ile yüzey atıklarının temizlenmesi konusunda önemli bir adım atıldığını ve hareketin bundan dört yıl önce başladığını belirtti. Merkx, sorunun sadece bölgesel değil tüm dünyayı ilgilendirdiğini ve kamu ile özel sektörün birlikte hareket ederek güçlerin birleştirmesi gerekliliğini vurguladı. Bernard Merkx son olarak, 2013 yılında denizlerin temizliği konusunda Birleşmiş Milletler önderliğinde “Akdeniz Eylem Planı”nı imzaladıklarını ve bu doğrultuda planın eyleme dönüştürülmesi konusunda çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi.

 
“Mutlu Balıklar” projesine verdikleri desteği belirten T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sebahattin Dökmeci ise “denizlerimizdeki 6,5 milyon ton atığın yüzde 80’inini karasal atıklar oluşturuyor. Kıyı temizliği, deniz çöpleri ile mücadelede halkın bilinçlendirilmesi ve kara atıklarından kurtulmak için “Deniz Çöpleri Stratejik Eylem Planı”nı hazırladık ve uygulamaya koyduk. İstanbul’da başladığımız uygulamaların önümüzdeki yıllarda tüm kıyılarımızda devam etmesini planlıyoruz. Deniz temizliği konusunda Sivil Toplum Kuruluşları önemli adımlar atıyor, bu anlamda PAGEV-PAGÇEV’in hayata geçirdiği Mutlu Balıklar Projesi’nin halkın bilinçlendirilmesinde etkili olacağına eminiz” dedi.

 
Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar konuşmasında “Gelişen sanayi, artan nüfus gibi etkenlerle dünyamızdaki çevre kirliliği her geçen artıyor. Denizlerimiz de bu kirlenmeden direkt olarak etkiliyor. Özellikle kıyılardaki atıkların çevre boyutu çok önemli ancak görsel kirliliği de göz ardı edemeyiz. Temizlik için kıyılarımızda çeşitli etkinlikler yapılıyor. Bu anlamda PAGEV-PAGÇEV’in söz konusu projeyi bizlerle birlikte uygulamaya sokmasında mutluluk duyuyoruz. Bugün uygulamalı gördüğümüz projenin teknik boyutu üzerinde geliştirme yapılması gerekiyor. Bu anlamda PAGEV ile çalışmalarımızı sürdürmek istiyoruz” diyerek sözlerini bitirdi. 

 
 

MUTLU BALIKLAR ETKİNLİĞİNE, ULUSAL MEDYA (GÖRSEL, YAZILI VE İNTERNET) YOĞUN BİR İLGİ GÖSTERDİ...!
 
 
TELEVİZYON KANALLARINDA YANSIMALAR...
 
 
 
 
 
YAZILI BASINDAN KUPÜRLER...
 
 
HABERTURK 8.8.2014 SAYFA 22
 
 
 
 
MİLLİYET 8.8.2014 SAYFA 13
 
 
 
ZAMAN 8.8.2014 SAYFA 22
 
 
 
DÜNYA 8.8.2014 SAYFA 4
 
 
 
AKŞAM 8.8.2014 SAYFA 11
 
 
 
TAKVİM 8.8.2014 SAYFA 5
 
 
 
YURT 8.8.2014 SAYFA 4
 
 
 
İSTANBUL BİZİM ANADOLU 8.8.2014 SAYFA 13
 
 
 
 
İSTANBUL 8.8.2014 SAYFA 1-7
 
 
 
 
BUSINESS NEWS DERGİSİ 1.8.2014 SAYFA 17
 
 
 
SON AN GAZETESİ 10.8.2014 SAYFA 1-5
 
 
 
TÜNAYDIN GAZETESİ 9.8.2014 SAYFA 1-7 
 
YENİ DEVİR GAZETESİ 10.8.2014 SAYFA 6
 
 
 
İSTANBUL AYRINTILI HABER GAZETESİ 11.8.2014 SAYFA 2
 
 
BAŞKENT ANKARA GAZETESİ GAZETESİ 11.8.2014 SAYFA 10
 
 
 
İSTANBUL EKONOMİ GAZETESİ 11.8.2014 SAYFA 10
 
 
BÜYÜKÇEKMECE GAZETESİ 11.8.2014 SAYFA 4
 
 
 
 
 
İNTERNET BASININDAN HABER LİNKLERİ...
 

http://besiktas.bel.tr/Sayfa/5964/mutlu-baliklar-projesiyle-denizler-temiz-baliklar-mutlu

http://emlakkulisi.com/pagev-pagcev-ve-besiktas-belediyesi-isbirligi-ile-bogaz-temizleniyor/277591

http://www.emlakdream.com/bogazda-temizlik-harekti-basladi/41816

http://www.haberler.com/bogaz-da-temizlik-harekati-basladi-6350863-haberi/

http://www.sondakika.com/haber/haber-bogaz-da-temizlik-harekati-basladi-6350863/

http://www.haber3.com/bogazda-mutlu-baliklar-projesi-icin-temizlik-yapildi-2829163h.htm

http://www.haber1.com/bogazda-temizlik-harekati-basladi.html

http://www.f5haber.com/emlak-dream/bogaz-da-temizlik-harekati-basladi-haberi-4831048/

http://www.yurtgundemi.com/bogazda-mutlu-baliklar-projesi-icin-temizlik-haberi-8448455.htm

http://www.habermrt.com/sirket-haberleri/bogazda-temizlik-harekti-basladi-h231624.html

http://www.habergundem.com/haber/515837/

http://www.medyafaresi.com/haber/BOGAZDA-MUTLU-BALIKLAR-PROJESI-ICIN-TEMIZLIK-YAPILDI_356060.html

http://www.akithaber.com/bogaz-da-temizlik-harekti-basladi_h1540181.html

http://www.gercekgundem.com/istanbul/61967/bogazda-mutlu-baliklar-icin-temizlik-yapildi

http://www.piyasa.com/haberler/basin-bulteni-bogaz-da-temizlik-harekati-pagev-pagcev-ve-besiktas-belediyesi-isbirligiyle-basladi

http://www.telehaber.com/haberler/haber-6350863/

http://www.emlaktasondakika.com/Genel/Mutlu-Baliklar-projesi-icin-temizlik-harekati-basladi/haber-90238.aspx

http://www.gazeteler1.com/genel/bogazda-mutlu-baliklar-projesi-icin-temizlik-yapildi-h2516.html

http://www.yatimalati.net/bogazda-mutlu-baliklar-projesi-icin-temizlik-yapildi.html

http://www.bursadabugun.com/haber/bogazda-mutlu-balik-projesi-444569.html

http://www.hakimiyet.com/genel/mutlu-baliklar-projesi-hayata-gecirildi-h568937.html

http://turkyurdu.com/konya/haberler/mutlu-baliklar-projesi-hayata-gecirildi

http://yeniekonomigazetesi.com.tr/indexx.php?f=732f4d482f32586447d263394a0f6742&l=1&sayfa_id=666&g_id=&id=247868

http://www.gursesgazetesi.com/guncel/istanbul-bogazinda-buyuk-temizlik-h1527.html

http://www.gelecekteknolojisi.com/gundem-31/balikcilik-yapmadiklari-zamanlarda-36308.html

http://www.bugun.com.tr/son-dakika/istanbul-bogazini-temizlediler-haberi/1214764

 

BİLGİ: WFO TÜRKİYE MUTLU BALIKLAR PROJE ETKİNLİĞİNİN, MEDYA YANSIMALARI ARALIKLARLA GÜNCELLENECEKTİR....Son Güncelleme 12.8.2014 / 12:30

Avrupa Birliği Hakkımızda Faaliyetler Galeri Basın İletişim
© Copyright © 2011 Waste Free Oceans