Waste Freeo Oceans
Ana Sayfa Üye Girişi

Select language

Hakkımızda Faaliyetler Galeri Basın İletişim

   Misyonumuz

   Hakkımızda

   Ortaklar

   Sponsorlar

   Faydalı Linkler

   Planlanan Faaliyetler

Atıksız Denizler Konsepti

Deniz atıklarında artışta payı olan birçok etken vardır: limanlarda ve marinalarda yetersiz atık yönetimi uygulamaları, gemilerden ve teknelerden atılan atıklar, çevreyi kirletmeye yönelik genel davranışlardan hiç bahsedilmemesi büyüyen bu sorun için sebeplerdir.

Çözüm sunmaya hazırız

PAGEV’in üyesi olduğu Avrupa Plastik İşleyicileri Birliği (European Plastics Converters - EuPC) yüzen deniz atıkları sorununa çözüm sunmak için Waste Free Oceans projesini başlatmıştır. Özel bir trol ağı ile donatılmış balıkçı tekneleri ile temizlik ve geri dönüşüm için 2–8 ton arasında atık toplamak mümkün olacaktır. Bu proje, balıkçıları ve kendi teknolojisini kullanarak, 2020 yılına kadar Avrupa sahillerinde yüzen atıkları azaltmaya yardımcı olacaktır.

Endüstri liderliğinde AB kurumlarından tam destek alan bir girişim

Deniz atıkları sorunu kesinlikle bir “plastik sorunu” olmasa da, plastik endüstrisi bu konuda mücadele için birleşmiş bir cephe sunmaya kararlıdır. Kurumsal sponsorlar, sivil toplum kuruluşları, yerel ve Avrupa siyasilerinin desteği ile bu konuda bilinçlendirme yapmak ve Avrupa’nın kıyılarının ve sularının saflığını, güzelliğini geri kazanmak istiyoruz.
 
WFO’nun kurulmasında rol alan Avrupa Parlamentosu Üyesi Anna Rosbach (Danimarka) tarafından proje idare edilecektir. Komisyon üyesi Maria Damanaki (Denizcilik ve Su Ürünleri) Eylül 2010’da projeyi destekleyeceğini belirtmiştir.
Avrupa Birliği Hakkımızda Faaliyetler Galeri Basın İletişim
© Copyright © 2011 Waste Free Oceans